Vrah medzi ukrajinskými partizánmi (S. Eastland - Bestie v Rudém lese)

06.07.2017 13:39

Román Bestie v Rudém lese som netrpezlivo očakával už od prečítania jeho predchodcu Rudá můra. Ide o sériu kníh s inšpektorom Pekkalom, tzv. Smaragdovým okom, podliehajúcim priamo Stalinovi. Áno, dejiskom je Sovietsky zväz počas druhej svetovej vojny. Práve sem Sam Eastland (všímate si významovú podobnosť jeho priezviska s miestom deja?) umiestnil svoje príbehy plné napätia, histórie a nevšedných postáv. Už samotná udalosť svetových rozmerov poskytuje bohaté možnosti na vybudovanie originálnych zápletiek, no v spojení s psychotrilerom a kriminálkou ide o naozaj pútavé diela. Bestie v Rudém lese je piatou časťou série, ale pokojne po nej siahnite aj bez znalosti tých predošlých. Autor minulé okolnosti stručne a jasne vysvetľuje, takže nebudete ukrátení o komplexný zážitok z čítania. 

"Říkali mu Muž s krvavýma rukama. Nikdo kromě velitele Borodoku nevěděl, odkud tento vězeň přijel nebo kým byl, než se sem dostal. Muži, kteří se mu báli zkřížit cestu, netušili, že je to Pekkala, jehož jméno kdysi vyslovovali s podobnou úctou jako jejich předci jméno Boží. V krasnogoljanském lese se Pekkala snažil zapomenou na svět, který opustil. Ale svět nezapomněl na něj."

Major Kirov ani po dvoch rokoch neverí, že inšpektor Pekkala, jeho nadriadený a blízky priateľ, umrel pri výbuchu počas ich poslednej misie. Súdruh Stalin mu však zadáva úlohy, ktoré ho celý čas držia v Moskve, a preto sa nemôže venovať vlastnému pátraniu. Až napokon sám vodca Sovietov uzná, že je načase zistiť, čo sa stalo so slávnym Smragdovým okom. Major Kirov má voľnú ruku a prvé stopy ho nasmerujú do oblasti západnej Ukrajiny, ktorá sa po stiahnutí nemeckých vojsk stala zónou konfliktov medzi Červenou armádou a početnými skupinami partizánov, ktoré dokonca bojujú i medzi sebou. V tomto nedôverou zmietanom víre udalostí musí Kirov nielen nájsť Pekkalu, ale čeliť aj vrahovi, ktorého motívy ostávajú nejasné. Kolujú zvesti o beštii z Červeného lesa, zamieravajúcej sa tak na vojakov, ako aj partizánov, a ohrozujúcej tak cestu ku krehkému prímeriu. Ba čo viac, vrah si vezme na mušku práve majora Kirova, ktorý bol ušetrený jeho guľky, a preto musí teraz dokončiť, čo začal...

"Věděl, že ho čeká smrt. Ta myšlenka byla tak jasná, až přehlušila šok ze zranění, ale tam, kde očekával pocit hruzy, byla jen zvláštní rozechvělá prázdnota, jako by se nějaká část jeho bytí již osvobodila z konstrukce z masa a kostí, která ho poutá k životu. Zavřel oči a čekal konec. Výstřel ale nepřišel. Další zvuk, který major zaslechl, bylo tiché našlapování mužových vysokých bot, když procházel chodbou zasypanou hlínou, překročil těla dvou mrtvých žen, vyšel po schodech a zmizel pryč. Kirov ležel v temnotě neschopen pohybu, vzadu v ústech cítil chuť krve a přemítal, proč ho střelec nechal naživu."

Síce je jasné, kto je ťahúňom celej série, no v rámci tejto časti je viac v popredí major Kirov. Súvisí to, samozrejme, s úvodom príbehu, kde Kirov hľadá Pekkalu, no ani neskôr Pekkala nepreberá opraty. Ťažko povedať, či je to na prospech deja, hoci je Kirov výrazný a hneď si ho obľúbite, no Pekkala ma predsa len čosi viac do seba. Kým predošlý diel Rudá můra v sebe niesol prvky tajomna postaveného na zmiznutí známej Jantárovej komnaty, Bestie v Rudém lese viac speje k špionážnemu románu. Prieťahy medzi Nemcami, Rusmi a partizánmi vás určite vtiahnu a fanúšikovia dejín si nepochybne prídu na svoje pri opisovaní vtedajších vzťahov, udalostí a reálií. Sam Eastland ich podáva ľahko a nenútene, všetko má súvis s príbehom a nemáte pocit, že by vás zbytočne zahlcoval faktami. Oceňujem aj do text vsunutú korepšondenciu americkej rodiny v Rusku v tridsiatych rokoch, ktorá sa dostala do problémov s vládou, pričom jej zmysel odhalíte až neskôr. Je skvelé, že aj v záplave početných krimitrilerov sa nájde autor, ktorý sa dokáže čímsi odlíšiť. Eastlandovo meno si pamätajte, je totiž nezabudnuteľným zjavom v tomto žánri.

Za poskytnutie recenzého výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: Medzi ukrajinskými partizánmi (S. Eastland - Bestie v Rudém lese)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok