Špionáž v srdci nacizmu (S. E. Macneal - Naděje Jeho Veličenstva)

14.08.2017 15:06

Po minulom, druhom dieli série s názvom Špionka princezny Alžběty som už ako na ihlách očakával pokračovanie. Susan Elia Macneal ma ním (a verím, že nie som jediný) poriadne navnadila. Má neuveriteľný talent namotať čitateľa na háčik a už ho nepustiť až do samotného konca. Séria kníh o anglickej špiónke počas druhej svetovej vojny má už síce sedem častí, ale každá ponúka samostatný príbeh. Samozrejme, vždy je lepšie čítať si pekne zaradom vzhľadom na osobný rozvoj hlavnej i vedľajších postáv, ktorých je neúrekom. Príbeh Naděje Jeho Veličenstva sa odohráva v nacistickom Nemecku v roku 1941 a autorka sa v ňom zamerala na Akciu T4. Išlo o program eutanázie fyzicky či duševne postihnutých detí, takže zatiaľ čo prvé dve časti ponúkali viac-menej príjemné čítanie, odteraz už ide poriadne do tuhého. 

"Maggie sáhla do kabelky pro mikrofon. Ideální místo se nacházelo co nejblíže stolu. Za stolem stála fotografie o něco mladší Clary, která ji zachycovala, jak se společně s dirigentem uklání po vystoupení publiku. Roztřesenými rukama se pokousila připevnit odposlouchávací zařízení k fotografii, ale přitom se jí vysmeklo. "K čertu," utrousila. Klekla si a začala po něm pátrat. Pod stolem spatřila přenosnou radiostanici. Že by Clara odposlouchávala hovory mezi vojáky?"

Maggie Hopeová sa z pozície sekretárky Winstona Churchilla a ochrankyne priceznej Alžbety prepracovala až do SOE - špionážnej agentúry podliehajúcej priamo ministerskému predsedovi. Churchill pozná jej rodinné okolnosti, ktoré sú jej však zatiaľ neznáme, a rozhodne sa ich využiť v prospech štátu. Maggie je vyslaná do Nemecka ako snúbenica nacistického agenta Abwehru, ktorý je v skutočnosti členom tajného odboja. Jej úlohou je umiestniť odpočúvacie zariadenie do pracovne vysoko postavenej nacistky, ktorá je zhodou okolností jej matka, dlho považovaná za mŕtvu. Clara Hessová využíva všetky príležitosti, ako prekĺznuť zákonom i problémami, a na nikoho pritom neberie ohľad. Po odchode do Nemecka si založila vlastnú rodinu, a tak Maggie spoznáva svoju nevlastnú sestru, ktorá o jej existencii nemá ani potuchy. Zdravotná sestra Elise opovrhuje režimom a keď navyše odhalí machinácie s chorými deťmi, je odhodlaná pomôcť nielen im, ale každému, kto to potrebuje. A rozhodne sa ukrývať utečencov priamo matke pod nosom... 

"Malí pacienti se jeden po druhém svlékli a nastoupili k zápisu a ke zběžné prohlídce před dlouhým stolem, za nímž seděl lékař v bílém plášti, na jehož rukávu měl navlečenou červenou pásku se svastikou. Všechny děti musely otevřít pusu a těm, které měly zlatou plombu, namalovali zřízenci na záda černý křížek. Potom si každý malý nemocný musel stoupnout před fotoaparát, nechat se vyfotografovat a zároveň překonat strach z prudkého světla blesku. Poté všichni dostali mýdlo a vydali se do sprch obloženými bílými dlaždicemi. Dveře se za nimi zabouchly tak hlasitě, až se Elise zatajil dych. Všimla si, že jeden z doktoru sloužících u SS zavřel na západku a zamkl."

Naděje Jeho Veličenstva ma zatiaľ bavili najviac z celej série. Je to dôkaz, že jej kvalita má vzostupnú tendenciu, z čoho sa veľmi teším, pretože ide naozaj o jedinečné príbehy. Susan Elia Macneal príťažlivou formou poukazuje na hrôzy nacizmu a šedých eminencií druhej svetovej vojny. Aktuálne preložená tretia časť obsahuje množstvo dôležitých zvratov, čiže by nemala ujsť žiadnemu nadšencovi Maggie Hopeovej ani tým, ktorí so sériou iba začínajú. Je tu toľko zaujímavých námetov! Akcia T4, špionáž na najvyšších miestach, ukrývanie pilotov nepriateľských armád, odvody židov do koncentračných táborov... Atmosféra je neraz veľmi hustá a nedovolí vám knihu len tak odložiť. Záver obsahuje niekoľko otvorených vrátok na pokračovanie, i keď nie tak veľmi dokorán ako pri predošlej knihe. Som zvedavý, s čím príde autorka nabudúce, pretože Naděje Jeho Veličenstva položili latku naozaj vysoko.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media.

Diskusná téma: Špionáž v srdci nacizmu (S. E. Macneal - Naděje Jeho Veličenstva)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok